Szeretem olvasgatni, nézegetni a régi szakácskönyveket. Olyan szépen megsárgultak már a lapjaik, a legtöbb már darabokban van, és az illatuk..... Igen, az idő illata, mindig elvarázsol és eszembe juttatja gyermekkorom nyarait, amikor a nagymamával a szép szobából (amit nem használtak) kihordtuk a napra a régi - közel száz éves - ágyneműket, abroszokat, szőtt törölközőket, hogy kicsit kiszellőzzenek. Jó ezeket a régi szakácskönyveket kézbe venni, nagyon sok bölcsesség és praktika van bennük, melyeken nem fog az idő foga, és még most a 21. században is alkalmazható szinte valamennyi.
Tudom, lehet azt mondjátok, hogy amikor az interneten szinte minden recept megtalálható - akár alapanyagok alapján is -, akkor minek lapozgassuk ezeket a megsárgult, rongyos könyveket. De higgyétek el, vissza kell nézni néha a múltba is! Ha múltba nézünk óhatatlanul eszembe jut Jókai Mór, aki élete során sokat foglalkozott a nők problémáival is. Jókai így ír ezzel kapcsolatban: "Helyeslem, azt, hogy a nők számára minden keresetmódot felszabadítsunk, azt is óhajtom, hogy nő lehessen író, művész, orvos, békebíró, kereskedő, iparűző, tanító, amellett követelem, hogy a nőt úgy neveljük, hogy azért gazdasszony is legyen: minő a férfi jogaiban osztozik ne szűnjék meg a nő előjogait megtartani." Az otthon békességének a kulcsa az asszony kezében van. Manapság már ritka az olyan család, ahol a feleség a háztartás vezetésnek szentelheti életét. A mai fiatalok ( talán még anyáink is) nem is tudják, hogy az a "klasszikus" háztartás-vezetés mennyivel jobb volt a családoknak. Több törődés, odafigyelés jutott egymásra, mindenkinek volt helye, szerepe, feladata, kötelessége és felelőssége a családon belül.
Korunk rohanó világában mindenki karriert épít. A legtöbb háztartásban "második műszakban" (vagy van ahol harmadikban) végzi el a háziasszony az otthoni teendőket. Fontos, hogy ebben a rohanásban is próbáljunk meg - akár nagyon rövid idő alatt is - finom és ízletes ételeket tenni a családi asztalra.
A családokban öröklődő hagyományoknak, szokásoknak nagyon fontos szerepe van abban, hogy a múlt a jelenben és a jövőben folytatódjon, miközben a "második műszakban" szerzett tapasztalatokkal gazdagodik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése